Novis - 2010-07-27 16:16:59

W tym poradniku napiszę o najważniejszych, moim zdaniem komendach jakie powinien znać admin serwera.

Pierwszą i moim zdaniem najważniejszą komendą jest amxmodmenu. Po wpisaniu tej komendy pojawi nam się menu admina za pomocą którego możemy w prosty sposób dokonać żądanej czynności, np.: zbanować gracza. Aby skrócić czas możemy sobie tą komendę zbindować w configu:
-bind "przycisk" "amxmodmenu"

Amxmodmenu składa się zwykle z 2-3 stron, ale tak naprawdę tylko pierwsza z nich powinna interesować admina, ponieważ to na niej właśnie są najważniejsze kategorie.

AMX Mod X Menu
1.Wywal gracza
2.Zbanuj gracza
3.Uderz/zgladz gracza
4.Gracz druzyny

5.Zmien mape
6.Glosuj na mapy

7.Rzeczy zw. z rozmowa
8.Komendy Klienta

9.Wiecej...
0.Wyjscie

1. Menu kickowania gracza.
2. Menu banowania gracza.
3. Meny zabicia/ uderzania gracza.
4. Menu przenoszenia gracza do innej drużyny.
5. Menu zmiany mapy.
6. Menu tworzenia głosowania nad zmianą mapy.
7. Menu komunikatów głosowych.
8. Menu odpowiadając za robienie screenshotów/ gagowanie.

Często bywa tak, że gdy podejrzewanemu o oszustwo graczowi robimy screenshoty on najzwyczajniej ucieka aby uniknąć bana. Niedoświadczony admin nie wie co wtedy zrobić i puszcza to płazem. Jest jednak bardzo pomocna komenda, która pomoże uniknąć takich sytuacji: amx_last. Po wpisaniu tej komendy w konsoli pojawi się lista IP graczy, którzy ostatnio opuścili serwer. Wtedy nie pozostaje nam już nic innego jak wlepić delikwentowi bana. Ale jak to zrobić? Komenda amx_last nie mogłaby istnieć bez komendy amx_addban służącej właśnie do dodania bana graczowi, który uciekł od kary. Przykładowo:
-amx_addban "IP gracza" "czas" (0 w czasie odpowiada banowi permanentnemu).

Zdarzają się również tzw. "dzieci neo"- wchodzą na czitach, a bany nic nie pomagają, bo wystarczy, że zrestartują neostradę i już mają nowe IP. Jednak i na to jest rada- ban na config. Na naszych serwerach służy temu komenda amx_bancfg_pmenu. Po wpisaniu tej komendy w konsolę pojawi nam się proste menu z listą graczy za pomocą którego możemy przyznać bana na config na tej samej zasadzie, na jakiej przyznajemy normalnego bana w amxmodmenu.

Kolejną moim zdaniem ważną kwestią jest gagowanie (mutowanie) gracza. Na naszych serwerach można tego dokonać na dwa sposoby: za pomocą komendy amx_gag lub poprzez amxmodmenu. Przykład dla komendy:
-amx_gag "nick gracz" "czas".

Kolejną moim zdaniem ważną kwestią jest gagowanie (mutowanie) gracza. Na naszych serwerach można tego dokonać na dwa sposoby: za pomocą komendy amx_gag lub poprzez amxmodmenu. Przykład dla komendy:
-amx_gag "nick gracz" "czas".

Czasami na serwer wchodzą gracze o nickach obraźliwych, obrażających czyjeś poglądy albo prowokujących np.: z nazwą drużyny za którą sympatyzują. W takiej sytuacji nie trudno o spięcia w związku z czym przydałoby się zmienić taki prowokujący nick danemu graczowi. Służy do tego komenda amx_nick. Przykładowo:
-amx_nick "obecny nick gracza" "nowy nick gracza"


Edit:

Wgrana została ponownie, poprawiona wersja banów na config. Po wpisaniu komendy
Kod:

amx_bancfg_pmenu

wyświetla nam się ładne menu do banowania graczy właśnie na config

john deere 1075 instrukcja obsługi mowil ze mnie kocha zgwalcil mnie przekaznik swiatel bmw e36 thowar wojownik skutki odstawienne palenia